Lapkričio 18-oji – Europos supratimo apie antibiotikus diena

Publikavimo data: 2011-11-17 Spausdinti Spausdinti

Lapkričio 18-oji – Europos supratimo apie antibiotikus diena. Didėjantis bakterijų atsparumas antibiotikams – viena svarbiausių sveikatos problemų pasaulyje. Apie tai diskutuota pirmą kartą Lietuvoje surengtoje tarptautinėje konferencijoje „Atsparumas antibiotikams ir infekcijų kontrolė“.  *

Kaune susirinkusius konferencijos dalyvius vaizdo pranešimu pasveikino Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) direktorius dr. Markas Sprengeris (Marc Sprenger). Jis teigė, kad antimikrobinis atsparumas yra vienas svarbiausių visuomenės sveikatos iššūkių Europos Sąjungoje. Delsimas veikti dabar, reiškia stipriai sumažėjusias pacientų gydymo galimybes ateityje. Šiuo metu 37 Europos šalys (įskaitant visas ES šalis), pripažįsta neracionalaus antibiotikų vartojimo problemas ir yra pasirengusios su šiais iššūkiais kovoti kartu. Dr. Marko Sprengerio (ECDC) sveikinimas Kauno konferencijos dalyviams.

Pasak Sveikatos apsaugos viceministro Audriaus Klišonio, dėl grėsmingo atsparumo antibiotikams didėjimo reikalingas naujas požiūris į infekcijų valdymą bei naujų technologijų diegimą, todėl šie klausimai nebėra atskirų ligoninių uždaviniai, o prioritetinis gyventojų sveikatos poreikius užtikrinantis Valstybinės sveikatos programos tikslas.

Antibiotikams atsparių bakterijų sukeltų infekcijų gydymas ES kasmet kainuoja per 5 mlrd. litų, o pavyzdžiui, vien vaistams atsparios tuberkuliozės gydymas Lietuvoje kasmet valstybei atsieina apie 10 mln. litų. Antibiotikams atsparių bakterijų sukeltų ligų protrūkiai sąlygoja grėsmingus socialinius ir ekonominius nuostolius: tampa nebeefektyvi antibiotikų terapija, ilgėja ligonių hospitalizacijos laikas, didėja sergamumas, mirštamumas.

Neturint efektyvių antibiotikų, tokie šiuolaikiniai gydymo metodai, kaip operacijos, onkologinė chemoterapija bei intensyvi terapija gali tapti nebeįmanomi.

Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovo dr. doc. Sauliaus Čaplinsko, stebimos ir infekcijų diagnozavimo problemos, kai sukėlėjas identifikuojamas per lėtai ir tada atveriamas kelias „aklam” plataus spektro antibiotikų vartojimui. Tai leidžia formuotis antibiotikams atspariems mikroorganizmų štamams.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Laboratorinės medicinos klinikos vadovė dr. doc. Astra Vitkauskienė teigė, jog siekiant racionalaus antibiotikų vartojimo, svarbu universiteto ligoninių laboratorijas aprūpinti naujomis patikimomis greitos diagnostikos technologijomis, kad būtų galima ne tik užtikrinti ankstyvą infekcinių ligų diagnostiką, bet ir kaupti antibiotikams atsparių sukėlėjų bankus, analizuoti jų atsparumo vystymosi priežastis. Pasak doc. A.Vitkauskienės, modernios technologijos leistų padidinti infekcijų kontrolės efektyvumą ir sumažinti gydymui skirtus kaštus. Čia dirbantys įvairių sričių aukščiausios kvalifikacijos specialistai sukauptus duomenis galėtų panaudoti rengiant gydymo rekomendacijas, nes dėl skirtingo atsparių padermių paplitimo dažnio, negalima vadovautis kitų šalių paruoštomis rekomendacijomis.

Pasak konferencijos pranešėjų, Lietuvoje reikalingas naujas požiūris į infekcijų kontrolę, nes dabartinės pastangos nėra pakankamai efektyvios. Formuojasi atsparūs antibiotikams mikroorganizmų štamai ir jų kontrolė turėtų būti viena iš prioritetinių infekcijų valdymo sričių.

Siekiant racionalaus antibiotikų vartojimo, ligoninėse reikėtų diegti hospitalinių infekcijų valdymo programas, leisiančias vykdyti besivystančio mikrobų atsparumo stebėseną realiu laiku.

Daugiau apie Europos supratimo apie antibiotikus dieną:

http://antibiotic.ecdc.europa.eu

Išsamiau apie atsparumo antibiotikams stebėjimą:

http://www.ecdc.europa.eu/en/activities/surveillance/EARS-Net/Pages/index.aspx

ANTIBIOTIKAI

 Neteisingas antibiotikų vartojimas:

• skatina atsparių bakterijų vystymąsi;

• naikina gerąsias organizmo bakterijas;

• sukelia pašalinius reiškinius.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro atmintinė

Pacientams:

Jei įmanoma išvengti infekcijų skiepais – pasiskiepykite. 

Vartodami antibiotikus laikykitės gydytojo nurodymų.

Nevartokite antibiotikų, jei sergate ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis ir gripu, esant šaltkrėčiui. Antibiotikai nemažina temperatūros ir nemalšina skausmų.

Visada vartokite antibiotikus pagal gydytojo receptą, o ne likučius arba antibiotikus, kuriuos įsigijote be recepto.

Nevartokite antibiotikų, skirtų kitam žmogui. Kaip ir dauguma vaistų, antibiotikai skiriami individualiai net ir identiškos diagnozės atveju.

Paklauskite vaistininko, kaip sunaikinti antibiotikų likučius.

Gydytojams ir kitiems sveikatos priežiūros specialistams:

Skirkite antibiotikų tik esant reikalui, vadovaudamiesi mokslinėmis rekomendacijomis.

Jei įmanoma, nustatykite sukėlėją ir jo jautrumą antibiotikams ir skirkite ne plataus spektro  antibiotikų, o padedančių įveikti tam tikrą infekciją.

Nesant galimybės nustatyti sukėlėjo ir jo jautrumo antibiotikams, prieš skirdami antibiotikų  vadovaukitės netiesioginiais bakterinės infekcijos rodikliais.

Paaiškinkite pacientams, kaip palengvinti peršalimo ir gripo simptomus be antibiotikų.

Konsultuokite pacientus, kodėl svarbu antibiotikus vartoti tinkamai.

 

Konferencijos „Atsparumas antibiotikams ir infekcijų kontrolė
(Antibiotic Resistance and Infection Control (ARIC)“,
įvykusios 2011 m. lapkričio 17 dieną Kaune, dalyvių
IŠVADOS ir REKOMENDACIJOS


 

Daugiau informacijos:

Beata Bukotaitė

8 614 71720, beata@ulac.lt

Švietimo ir komunikacijos skyrius

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

www.ulac.lt

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .