Specialistai tarėsi, kaip suvaldyti tymų protrūkį

Publikavimo data: 2013-06-04 Spausdinti Spausdinti

Reaguodami į sostinėje kilusį tymų protrūkį birželio 3 dieną Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai surengė seminarą aktualiais tymų infekcijos klausimais. Seminare dalyvavo per 40  šalies visuomenės sveikatos centrų specialistų, infektologų ir savivaldybių gydytojų.
 
Dalyviai klausėsi pranešimų apie tymų epidemiologinę situaciją Lietuvoje ir pasaulyje, šios ligos profilaktiką bei kliniką.
 
„Daug jaunų gydytojų praktiškai nėra susidūrę su tymais ir šią ligą pažįsta tik iš vadovėlių, nes pastaraisiais metais Lietuvoje buvo registruojami tik pavieniai įvežtiniai šios infekcijos atvejai. Todėl itin svarbu, kad specialistai būtų atidūs ir jiems pakaktų žinių įvertinti ligonio būklę, jie išmanytų ir sugebėtų paaiškinti pacientui apie tymų profilaktiką“, – sakė  ULAC direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas. 
 
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, jei  besiskiepijančiųjų sumažėja 2 proc., galima laukti ligos protrūkio. Būtent taip nutiko ir Lietuvoje – per pastaruosius dešimt metų skiepijimų nuo tymų apimtys dviejų metų amžiaus vaikų grupėje sumažėjo 4,5 proc.: nuo 97,9  proc. (2002 m.) iki 93,4 proc. (2012 m.).  
 
Skaičiuojama, kad per dešimt metų nuo tymų liko nepaskiepyta daugiau nei 12 tūkst. dviejų metų amžiaus Lietuvos vaikų.

„Raginame ne tik medikus, bet ir tėvus, globėjus atkreipti dėmesį į vaikų skiepijimo būklę ir paskiepyti visus nepaskiepytus ar nepilnai skiepytus vaikus vakcina, kuri suteikia ilgalaikį imunitetą“, – sakė ULAC Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė.
 
Lietuvoje nuo tymų pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių vaikai skiepijami dviem vakcinos dozėm: 15-16,5 mėnesių kūdikiai ir 6-7 metų vaikai.
Tėvams už šiuos skiepus mokėti nereikia.
 
Suaugę asmenys taip pat gali nemokamai pasiskiepyti nuo tymų. Jie skiepijami viena vakcinos doze.
 
Asmens sveikatos priežiūros įstaigos nustatyta tvarka iš ULAC vakcinų sandėlio gali pasiimti vakciną ir skiepyti suaugusius asmenis.
 
Lietuvoje nuo balandžio 25 d. iki birželio 3 d. registruoti 27 tymų atvejai, iš jų 19 paguldyti į ligoninę, 8 gydosi namuose.

Tymai – tai itin ūmi ir itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti kosint, čiaudint, per kvėpavimo takų sekretais suterštas rankas ir daiktus. Liga pasireiškia karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu.
 
Plačiau apie tymus skaitykite čia.
 
Parengė Imunoprofilaktikos skyrius.
 
Daugiau informacijos žiniasklaidai:
Beata Bukotaitė
8 614 71720, beata@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .