Spaudos apžvalga

2022-02-28
 
Įtikins pasiskiepyti dvejojančius? Atkeliauja nauji skiepai nuo koronaviruso
Lietuvą jau tuoj pasieks penktoji – „Novavax“ gamintojo – vakcina nuo koronaviruso. Specialistai primena, kuo ji yra išskirtinė ir kodėl jos laukė dalis vadinamųjų COVID-19 vakcinų skeptikų.
 
Sveikatos politika
 
EVA pritarė vaikų nuo 12 metų skiepijimui „Pfizer/BioNTech“ vakcinos stiprinamąja doze
Europos Sąjungos vaistų priežiūros institucija ketvirtadienį rekomendavo duoti leidimą naudoti bendrovių „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakciną nuo COVID-19 vaikų nuo 12 metų skiepijimui stiprinamąja doze. 
 
Nuo kovo 2-osios pradinukams klasėse nebereikės dėvėti kaukių
Nuo kovo 2-osios pradinukams per pamokas nebereikės dėvėti medicininių kaukių. Tai numatoma ketvirtadienį pasirašytame sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio įsakyme.

2022-02-25
 
COVID karta: neramina vaikų antsvoris, miego problemos ir lėtinės ligos
Nuo pat pirmųjų pandemijos metų medicinos, judesio bei emocinės sveikatos specialistai įspėja apie vis didėjančius vaikų bei suaugusiųjų sveikatos iššūkius. Antsvoris, paūmėjusios lėtinės ligos, laikysenos problemos, skausmai, bloga nuotaika ar motyvacijos stoka – tai šiandieninė daugelio gyventojų kasdienybė. Kaip sumažinti blogąsias pastarųjų metų pasekmes pasitelkiant judesį? Parodoje „Sveikatos dienos 2022“ apie pandemijos įtaką vaikams bei suaugusiems konsultuosianti kineziterapeutė, biomedicinos mokslų daktarė Margarita Radžiūnienė teigia: „Svarbiausia žinoti, kaip pasirinkti teisingą fizinę veiklą“. 
 
Pandemijų istorija: vargai, trukdavę net dešimtmečius, ir šlykštokai skambantys vakcinų receptai
COVID-19 ne pirmoji pandemija, su kuria žmonės susiduria. Kai kurios iš jų trukdavo porą metų, kitos – dešimtmečius. 
 
Sveikatos politika
 
EVA pritarė vaikų nuo 12 metų skiepijimui „Pfizer/BioNTech“ vakcinos stiprinamąja doze
Europos Sąjungos vaistų priežiūros institucija ketvirtadienį rekomendavo duoti leidimą naudoti bendrovių „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakciną nuo COVID-19 vaikų nuo 12 metų skiepijimui stiprinamąja doze.
 
Medicininė reabilitacija persirgus koronavirusu: kam ir kada ji priklauso?
Persirgusieji COVID-19 liga neretai skundžiasi ilgai neatsigaunantys po šios ligos, vardindami prastos savijautos simptomus – nuovargį ir jėgų nebuvimą, suprastėjusį miegą, kartais ir užsitęsusį kosulį ar dusulį, kitus simptomus. Vilniaus universiteto ligoninės (VUL) Santaros klinikų specialistai pataria, kad jaučiantieji liekamuosius COVID-19 ligos reiškinius turėtų pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju, kuris, įvertinęs sveikatos būklę, patars, kas galėtų padėti greičiau sustiprėti.

2022-02-24
 
Prof. Dr. Saulius Čaplinskas (interviu irkomentarai)
Pradinukams privalomų kaukių gali nelikti I Žinios  (min 1:40)
 
Lietuvoje jau pasiekėme ir perkopėme sergamumo piką I Žinios
Nuo kitos savaitės mokyklose siūloma atsisakyti apsauginių veido kaukių pradinukams, nebereguliuoti mokinių srautų. Ką apie šiuos pandemijos pokyčius mano Prof. Dr. Saulius Čaplinskas
 
Skandalas Trakų ligoninėje – slaugytojos chirurginius įrankius plauna rankomis: rizika užsikrėsti ir ŽIV, ir hepatitu B – didžiulė
Skandalas Trakų ligoninėje – po operacijų slaugytojos skundžiasi turinčios kruvinus, gleivėtus įrankius plauti ne specialiose mašinose, o rankomis. Darbuotojos baiminasi infekcijų, ir kaip sako visuomenės sveikatos specialistai – jų baimės pagrįstos. Rizika užsikrėsti ir ŽIV, ir hepatitu B – didžiulė.
„Savaime aišku, kad jeigu įvyktų kažkokie susižeidimai, tai rizika užsikrėsti yra, ir ypač eina kalba apie hepatito B virusą“, – teigia centro vadovas Saulius Čaplinskas.

 
Sveikatos politika
 
Situacija dėl kovido gerėja: per artimiausias savaites tarsis dėl pokyčių trijose srityse
Dėl kaukių dėvėjimo pradinukams šią savaitę dar bus diskutuojama su epidemiologais, o sprendimų gali būti kitą savaitę. Kitą savaitę bus tariamasi dėl pokyčių ir su gydymo įstaigų atstovais ir renginių organizatoriais.
 
Stankūnas: nuo griežtų reikalavimų pereiname prie rekomendacijų, kurios remiasi gyventojų sąmoningumu
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) kaukių pradinukams byloje trečiadienį nusprendė kreiptis į Konstitucinį Teismą. Į teismą su pareiškimu ištirti sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio sprendimą dėl kaukių mokiniams kreipėsi opozicijoje esančių Seimo narių grupė. Apie pandemijos valdymo pakeitimus, kurių dalis įsigalioja nuo šiandien, ir COVID-19 situaciją šiandien kalbamės su LSMU profesoriumi Mindaugu Stankūnu. 
 
Lietuva atsisakė COVID-19 paveiktų šalių sąrašo, bet rekomendacijos keliautojams išlieka
Lietuva atsisakė pusantrų metų galiojusio COVID-19 paveiktų šalių sąrašo. 
 
Medicininė reabilitacija persirgus COVID-19 liga: kam ir kada ji priklauso?
Persirgusieji COVID-19 liga neretai skundžiasi ilgai neatsigaunantys po šios ligos, vardindami prastos savijautos simptomus – nuovargį ir jėgų nebuvimą, suprastėjusį miegą, kartais ir užsitęsusį kosulį ar dusulį, kitus simptomus. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų specialistai pataria, kad jaučiantieji liekamuosius COVID-19 ligos reiškinius turėtų pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju, kuris, įvertinęs sveikatos būklę, patars, kas galėtų padėti greičiau sustiprėti, teigiama pranešime žiniasklaidai. 
 
Tyrimas
 
Netikėta: dėl to, sunkiai susergame COVID-19, kalti paslaptingieji žmonių protėviai Bet tai padidina apsaugą nuo ŽIV
Kai kurie žmonės, užsikrėtę SARS-CoV-2, sunkiai suserga, o kitiems pasireiškia tik lengvi simptomai – arba jų visai nebūna. Be tokių rizikos veiksnių, kaip vyresnis amžius ir lėtinės ligos (pavyzdžiui, diabetas), mūsų genetinis paveldas taip pat turi įtakos individualiai COVID-19 sunkumo rizikai.

2022-02-23
 
Profesorius S. Čaplinskas apie SAM sprendimą dėl saviizoliacijos: dalis medikų jau seniai juokėsi iš esamos tvarkos
Nuo trečiadienio Lietuvoje atsisakoma privalomos izoliacijos kontaktą su sergančiuoju turėjusiems žmonėms. Virusologas ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius profesorius Saulius Čaplinskas teigia, kad iki šiol galiojusios saviizoliacijos taisyklės buvo perteklinės, tad antradienį paskelbti pokyčiai – pavėluoti, o ypač netikslinga buvo priverstinių atostogų po rizikingo kontakto išsiųsti COVID-19 liga neužsikrėtusius medikus.
 
Vyriausioji epidemiologė: SAM svarsto atsisakyti privalomo kaukių dėvėjimo pradinukams
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) svarsto siūlymą atsisakyti kai kurių pandemijos valdymo priemonių mokyklose, tarp jų – privalomo kaukių dėvėjimo pradinukams, sako vyriausioji šalies epidemiologė. 
 
SAM keičia taisykles: atsisakoma izoliacijos kontaktą su sergančiuoju turėjusiems žmonėms
Nuo trečiadienio izoliuotis turės tik tie asmenys, kurie gaus teigiamą PGR tyrimo arba antigeno testo atsakymą ar asmenys, įtariami, kad serga COVID-19 liga, kol laukiama patvirtinamojo COVID tyrimo rezultato. 
 
Koronaviruso testų kainos ir testavimo politika pasaulyje bei Lietuvoje: ar kuo skiriamės?
Siautėjant naujajam koronavirusui, testavimasis nuo COVID-19 daugelyje šalių tapo beveik rutina. Bet kaip skiriasi dažniausiai atliekamų (greitųjų antigeno ir molekulinių PGR) testų kainos skirtingose šalyse, kaip skiriasi testavimo politika – ir kaip tokiame kontekste atrodo Lietuva?
 
Medicininė reabilitacija persirgus COVID-19 liga: kam ir kada ji priklauso?
Persirgusieji COVID-19 liga neretai skundžiasi ilgai neatsigaunantys po šios ligos, vardindami prastos savijautos simptomus – nuovargį ir jėgų nebuvimą, suprastėjusį miegą, kartais ir užsitęsusį kosulį ar dusulį, kitus simptomus, rašoma pranešime žiniasklaidai. 
 
2022-02-22
 
Medikė: nedarbingumo lapelių išdavimas COVID-19 pacientams užima beveik pusę darbo laiko
Nedarbingumo lapelių išdavimas COVID-19 pacientams užima beveik pusę šeimos gydytojų darbo laiko, nors tai socialinė funkcija, sako Šeimos gydytojų profesinės sąjungos pirmininkė Toma Kundrotė. 
 
Labas rytas, Lietuva I d. Pakartotiniai užsikrėtimai COVID-19: nuo ko jie priklauso, atsako specialistė 40:24 min.
Jau kurį laiką stebime COVID-19 statistiką, kurioje išskiriami pakartotiniai susirgimai: jau yra asmenų, kurie sirgo šia liga ne kartą, kai kurie – netgi ne du. Apie tokius užsikrėtimus pasakoja LSMU Infekcinių ligų klinikos vadovė Auksė Mickienė. 
 
Mokslininkai skelbia apie daug pavojingesnį omikrono potipį: Strioga vardija, ką apie tai išties žinome
Pasirodžius pranešimams apie galimai piktesnį omikron atmainos subvariantą BA.2, onkoimunologas dr. Marius Strioga išsamiai paaiškina, ar tai išties yra pagrindas nerimauti ir kas šiuo metu apskritai žinoma apie šios atmainos variantus.
 
Gripas nesitraukia iš Lietuvos: įspėja, kur serga daugiausia
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad Lietuvoje sergančiųjų ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) per savaitę sumažėjo, tačiau gripo atvejų – padidėjo.
 
Nustatė, kokie simptomai būdingi žmonėms, kurie pasiskiepijo, o vėliau užsikrėtė omikron atmainos koronavirusu
Didelėje dalyje Europos dar gruodį, o Lietuvoje jau sausio pradžioje įsivyravo koronaviruso omikron atmaina. Itin užkrečiamas COVID-19 variantas lėmė rekordiškai aukštus susirgimų skaičius, tik spėliojama, kiek žmonių lengva koronaviruso forma persirgo, bet ligos PGR tyrimu nepasitvirtino. Koronavirusine infekcija ir toliau kasdien užsikrečia tūkstančiai lietuvių.
 
Sveikatos politika
 
Omikron atmaina valstybes verčia ieškoti patogių testavimo būdų, Lietuvoje – testai tik užsiregistravus
Visame pasaulyje siaučiantis COVID-19 ir itin greit sklindanti omikron atmaina verčia valstybes aktyviau testuoti gyventojus. Tai yra greičiausias būdas atpažinti ligą bei izoliuoti virusą platinančius asmenis. Visgi šalys renkasi skirtingus kelius, kaip tai padaryti, – vienos leidžia bet kuriuo metu atvykti į testavimo vietą, kitos – atsiunčia testus į gyvenamąją vietą. Lietuvoje lieka viena galimybė – užsiregistruoti ir atvykti į testavimo vietą.
 
2022-02-21
 
LRT trumpai. Omikron, gripas ir peršalimas: kuo skiriasi šių ligų simptomai?
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas prof. Saulius Čaplinskas savo feisbuko paskyroje pasidalino lentele, kurioje pateikiama Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro ir kitų tarptautinių organizacijų surinkta informacija apie užkrečiamų ligų simptomus. 
 
Čaplinskas sako, kad antikūnus tirtis reikia ne visiems: išskiria sergančiuosius kitomis ligomis ir nesiskiepijusius
Per pandemiją buvo pastebima, kad laboratorijose daug žmonių norėjo išsitirti antikūnus, o pagal tai priimti vienus ar kitus sprendimus. Dabar laboratorijos stebi, kad padėtis visiškai pasikeitusi, srautų gerokai mažiau. Tačiau kaip pastebi Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius Saulius Čaplinskas, tirtis dabar reikia tiems, kurie turi imuniteto problemų arba nėra tikri, ar persirgo COVID-19 ir yra nepasiskiepiję. 
 
Antikūnų tyrimų populiarumas krito drastiškai: Čaplinskas pataria, kam vis dar apsimoka, o kam nėra prasmės tirtis antikūnus 04:57 min.
Per pandemiją buvo pastebima, kad laboratorijose daug žmonių norėjo išsitirti antikūnus, o pagal tai priimti vienus ar kitus sprendimus. Dabar laboratorijos stebi, kad padėtis visiškai pasikeitusi, srautų gerokai mažiau. Reportaže – situacija laboratorijose ir specialistų patarimai, kam vis dar apsimoka, o kam nėra prasmės tirtis antikūnus. 
 
Čaplinskas perspėja, kad dar vienos pandemijos neišvengsime: šią vasarą turime imtis priemonių
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pirmadienį teigė, kad nors COVID-19 pandemija ir tęsiasi, Lietuvoje jau pasiekėme ir perkopėme sergamumo piką. Vis tik premjerė Ingrida Šimonytė akcentavo, kad artimiausiu metu gali išaugti mirtingumo nuo infekcijos rodikliai. Užkrečiamųjų ligų specialistas profesorius Saulius Čaplinskas pakomentavo šiuos valdžios pareiškimus ir pasakė, kas mūsų laukia toliau.
 
Профессор предупреждает, что новая пандемия неизбежна: этим летом необходимо принять меры
Министр здравоохранения Арунас Дулькис заявил в понедельник, что, хотя пандемия COVID-19 продолжается, пик заболеваемости в Литве уже пройден. Тем не менее премьер-министр Ингрида Шимоните подчеркнула, что в ближайшее время смертность от инфекции может увеличиться. Профессор Саулюс Чаплинскас, специалист по инфекционным заболеваниям, прокомментировал эти заявления правительства и сказал, что нас ждет дальше. 
 
Kitos šalys jau atsisako privalomų kaukių: pasakė, kur jų Lietuvoje nebereikėtų pirmiausiai
Nors daliai kaukių nuolatinis dėvėjimas jau tapo įprastu dalyku, yra tokių, kuriems jos kaip reikiant įgriso. Specialistai primena, kad kaukių nauda yra įrodyta, tačiau sutinka, kad jų dėvėti amžinai nereikės. Užkrečiamųjų ligų specialistas prof. Saulius Čaplinskas savo ruožtu pažymėjo, kad ypač tam tikrose rizikingose situacijose atsisakyti kaukių dar nebūtų išmintinga. „Matome, kaip tai puikiai padeda išvengti tiek kovido, tiek gripo, paragripo ir kitų peršalimą sukeliančių virusų, jei žmonės atitinkamai rizikingose situacijose dėvi kaukes.“, – pastebėjo specialistas
 
Lietuvoje – 12 mirčių nuo COVID-19, virusu užsikrėtė 9488 žmonės
Praėjusią parą nustatyti 9488 nauji COVID-19 atvejai, 12 žmonių mirė, rodo šeštadienį paskelbti Statistikos departamento duomenys. Užkrečiamųjų ligų specialistas prof. Saulius Čaplinskas savo ruožtu siūlė nepainioti ligos suvokimo kaip sezoninės ir jos paleidimo savieigai. Kitaip tariant, jo teigimu, tam tikri žmonių elgsenos įpročiai turėtų išlikti ir ateityje.

Alfa.lt savaitė: pergalės prieš Kiniją, gaudynės su šūviais ir reakcijos į V. Landsbergio šventinę kalbą
Nauja COVID-19 banga ateinantį šaltąjį sezoną. Užkrečiamųjų ligų ekspertas Saulius Čaplinskas pripažįsta, kad nėra pagrindo tikėtis, jog ateinantį šaltąjį metų sezoną COVID-19 atsitrauks. Tiesa, virusologas tikina, kad yra būdas, kuriuo galima sušvelninti bangos stiprumą.

2022-02-18
 
Čaplinskas: COVID-19 pikas jau pasiektas, bet nereikėtų apsigauti
Specialistų teigimu, koronavirusas visuomenėje vis dar plačiai paplitęs. Daugiau kaip pusei tiriamų asmenų nustatomas užsikrėtimas. Užkrečiamųjų ligų ekspertas Saulius Čaplinskas sako, kad nors sergamumo pikas jau pasiektas, vis dar išlieka didelė rizika užsikrėsti. 
 
Virusologas: kitą šaltąjį metų sezoną naujos COVID-19 bangos neišvengsime, bet yra būdų ją sušvelninti
Valdžios atstovai jau kalba apie pasiruošimą koronaviruso bangai, kuri esą turėtų prasidėti rudenį. Užkrečiamųjų ligų ekspertas Saulius Čaplinskas pripažįsta, kad nėra pagrindo tikėtis, jog ateinantį šaltąjį metų sezoną COVID-19 atsitrauks. Tiesa, virusologas tikina, kad yra būdas, kuriuo galima sušvelninti bangos stiprumą.
 
Pandemijai Lietuvoje spaudžiant stabdį, pasakė, kokie rodikliai vis dar atrodo gąsdinančiai
Sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui prabilus apie tai, kad pandemija šalyje jau „leidžiasi nuo kalno“ ir galbūt dar pavasarį COVID-19 taps sezonine liga, ekspertai įspėja, kad nors laikas koronaviruso nelaikyti išskirtiniu virusu, ligos visiškai savieigai palikti dar neturėtume.
Užkrečiamųjų ligų specialistas prof. Saulius Čaplinskas savo ruožtu siūlė nepainioti ligos suvokimo kaip sezoninės ir jos paleidimo savieigai. Kitaip tariant, jo teigimu, tam tikri žmonių elgsenos įpročiai turėtų išlikti ir ateityje. Pasak S. Čaplinsko, suvokiant, kad skiepų pagrindinis vaidmuo yra saugoti nuo sunkios ligos eigos, o ne nuo užsikrėtimo, tokios griežtos kontrolės priemonės kaip, pavyzdžiui, galimybių pasas jau lieka praeityje.


2022-02-17
 
S. Čaplinskas prabilo apie gyvenimą, kai COVID-19 liks tik sezonine liga: kelių dalykų atsisakyti jau nebereikėtų
Nors į koronavirusą jau šiemet ketinama pradėti žiūrėti kaip į sezoninę ligą, profesorius ir virusologas Saulius Čaplinskas svarbiausių pandemijos taisyklių ragina nepamiršti. Pasak jo, medicininės kaukės bus reikšmingos ne tik žiemą, tad visiškai jų atsisakyti dar tikrai nereikėtų.
 
S. Čaplinskas įvertino siūlymus COVID-19 prilyginti sezoninei ligai: pasakė, kas nutiktų su kaukių dėvėjimu
Sergamumas COVID-19 Lietuvoje išlieka aukštas, bet jau planuojama persvarstyti požiūrį į šią ligą. Nuo pavasario su koronavirusu gali būti tvarkomasi kaip su dar viena sezonine infekcija. Tokį siūlymą pakomentavo ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius profesorius Saulius Čaplinskas. Laidą „Nauja diena“ žiūrėkite kiekvieną darbo dieną 13:00 valandą per „Lietuvos ryto“ televiziją.  
 
Po tyrimo. Milijonus kainavę greitieji testai dulka sandėliuose, bus išmesti
LRT duomenimis, trečdalis testų vis dar nepanaudoti ir netrukus baigs galioti. Tai reiškia, kad Lietuva gali netekti dar daugiau kaip 1,5 mln. eurų. „Dabar, kai stengiamės nustatyti, ar šiuo metu žmogus platina virusą, šitie testai netinka. Tada geriausiai tinka greitieji antigeno testai ir daromi kas antrą ar trečią dieną, arba daromi PGR testai. Dabar tie testai naudingi tik siekiant nustatyti, ar žmogus tebeturi imunitetą“, – tvirtino profesorius Saulius Čaplinskas
 
Žinios. PSO: pandemijos ūminė fazė gali baigtis dar šiais metais, jei pasiskiepys apie 70 proc. pasaulio gyventojų 00:18 min.
Pasaulio sveikatos organizacijos vadovas penktadienį pareiškė, kad COVID-19 pandemijos ūminė fazė gali baigtis dar šiais metais, jei pasiskiepys apie 70 proc. pasaulio gyventojų. Apie tai – pokalbis su Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriumi Sauliumi Čaplinsku.

2022-02-15 

Atsakė, kada tikslinga atlikti antikūnų prieš koronavirusą tyrimus ir ką jie parodo
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) pažymi, kad teigiamas antikūnų tyrimo prieš pandeminio SARS-CoV-2 viruso rezultatas gali rodyti ankstesnę infekciją arba vakcinaciją, tačiau jo negalima naudoti norint nustatyti, ar asmuo šiuo metu yra užkrečiamas, ar turi imuninę apsaugą nuo infekcijos ar pakartotinio užsikrėtimo, ypač naujomis atmainomis. 
 
2022-02-14
 
S. Čaplinskas įvertino siūlymus COVID-19 prilyginti sezoninei ligai: pasakė, kas nutiktų su kaukių dėvėjimu
Sergamumas COVID-19 Lietuvoje išlieka aukštas, bet jau planuojama persvarstyti požiūrį į šią ligą. Nuo pavasario su koronavirusu gali būti tvarkomasi kaip su dar viena sezonine infekcija. Tokį siūlymą pakomentavo ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius profesorius Saulius Čaplinskas. Laidą „Nauja diena“ žiūrėkite kiekvieną darbo dieną 13:00 valandą per „Lietuvos ryto“ televiziją.  

Lietuvą pasiekė COVID-19 testai „čiulpinukai“: darželiai jų seniai laukė, specialistas mano, kad juos naudoti buvo galima greičiau
Naujųjų testų ugdymo įstaigoms dar gali tekti palaukti, nes Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nepatvirtino testavimo tvarkos ir kokio amžiaus vaikai jais bus tikrinami. Specialistai sako, kad tokiais testais ne tik vaikai, bet ir suaugusieji galėjo būti testuojami jau seniai. „Jų tikslumas priklauso nuo pačio testo kokybės ir kaip paimama tiriamoji medžiaga. Vaikams paimti tepinėlį nėra paprasta, o taip paimtas tepinėlis daug paprasčiau ir gaunami geresni rezultatai“, – LRT TELEVIZIJAI pabrėžia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius Saulius Čaplinskas. 

2022-02-11

Prof. Dr. Sauliaus Čaplinsko komentaras 05:20
Specialistai sako, kad nauji greitieji testai padės tiksliau diagnozuoti užsikrėtimą koronavirusu. 
 
Prakalbus apie pandemijos užbaigimą – griežtas Andriukaičio įspėjimas: prilyginti jį sezoniniam gripui būtų neatsakinga
Prof.dr. Sauliaus Čaplinsko komentaras 00:40 min.
S. Čaplinskas: virusas niekada neišnyks
S. Čaplinsko teigimu, šiltuoju periodu viruso cirkuliacija sulėtės, o šaltuoju plitimas turėtų suaktyvėti. Tačiau mūsų imuninė sistema prisimins, kad buvome susidūrę su šiuo virusu ir, anot užkrečiamųjų ligų specialisto, tikėtina, kad virusas nebesukels sunkios klinikinės eigos. Visgi, virusas niekada neišnyks. 
  
Pandemija ypač stipriai paveikė vaikus: situacija „nuolat bloga“, nes eilės pas psichologus nemažėja
Prasta psichologinė savijauta per besitęsiančią pandemiją didina ir psichologinės pagalbos poreikį. Kai kurie specialistai laisvų vietų neturi ir artimiausius kelis mėnesius. Labiausiai trūksta vaikus ir paauglius konsultuojančių specialistų.
 
A. Širinskienė: byla dėl galimybių paso KT pasieks iš naujo
Konstituciniam Teismui (KT) trečiadienį nutraukus bylą dėl galimybių paso atitikimo Konstitucijai, viena iš šio kreipimosi iniciatorių parlamentarė Agnė Širinskienė teigia, kad anksčiau ar vėliau tą bylą teks išnagrinėti.
 
Teismo medicinos ekspertų naujoji kasdienybė – mirusieji nuo COVID-19: viruso suniokotos organų sistemos ir poveikio smegenims mįslė
Vos tik kilus koronaviruso pandemijai, mokslininkams ramybės nedavė klausimas, kaip ši infekcija paveikia žmogaus organus. Gyvuosius tirti sudėtinga, tačiau mirusiųjų tyrimai gali atskleisti, kaip atrodo organizmas prasiautėjus iki šiol didelį pavojų keliančiam virusui, paliekančiam mirtiną žymę kūne. Šiandien tokie pacientai – teismo medicinos ekspertų kasdienybė. 
 
Iš esmės su Dulkiu. Ar skiepai nuo COVID-19 gali būti mokami?
Skaitykite daugiau
 
Delfi tema. Po COVID-19 liekamuosius reiškinius jaučia ir vaikai, ir suaugusieji – kam tai gresia labiausiai?
 
Koronavirusas negailestingas: nuo COVID-19 Lietuvoje mirė paauglė ir trys jauni vyrai
Nors atrodo, kad Lietuvoje siaučianti omikron atmaina yra mažiau pavojinga, vis dėlto žmonės ir toliau miršta nuo COVID-19 ligos. Tarp jų – ir jauni, net vaikai.

Sveikatos politika
 
A.Dulkys: pavasarį ketinama peržiūrėti COVID-19 valdymą, į ligą žiūrint kaip sezoninę
„Būtų klausimas, ar dar turi būti mobilūs punktai, spręstume paslaugų įkainių klausimą. Visas šitas dalykas turėtų integruotis į įprastą gydymo sistemą“, – ketvirtadienį naujienų portalui „Delfi“ teigė ministras. Vis dėlto jis pabrėžė, kad šis scenarijus realus tuo atveju, jei neatsiras naujų pavojingų viruso atmainų. 
 
PSO: diskriminacija dėl amžiaus gali pragaištingai paveikti sveikatos apsaugą
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) trečiadienį perspėjo, kad tendencingumas dirbtinio intelekto (DI) sistemose, kurios vis plačiau diegiamos sveikatos apsaugos srityje, gali padidinti diskriminaciją dėl amžiaus.

2022-02-10
 
Nepaisant vis naujų sergamumo rekordų, situacija kai kuriose savivaldybėse gerėja
Per praėjusią parą Lietuvoje buvo nustatyta daugiau nei 13 tūkstančių naujų koronaviruso atvejų. Sergamumo kreivė taip pat kopia į viršų – trečiadienį Statistikos departamento pateiktais duomenimis, 100 tūkst. gyventojų Lietuvoje per 14 dienų tenka 5277 pirminių atvejų. Kai kuriuose šalies savivaldybėse pandemija pradėjo slopti.

Ligita Jančorienė: mes dar ilgai turėsime rūpesčių su šia infekcija
Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė Ligita Jančorienė buvo ta, kuri nuo pat pirmosios pandemijos sekundės stojo į kovą su ja. Kova tęsiasi jau bene dvejus metus, o šis laikotarpis, anot medikės, daug ką parodė. Už darbą pandemijos epicentre L. Jančorienė buvo įvertinta LRT Metų valstybės kūrėjo apdovanojimu. 
  
PSO įspėja: šis virusas vis dar yra pavojingas
Nuo tada, kai lapkričio pabaigoje buvo paskelbtas pirmasis perspėjimas dėl labai užkrečiamos omikron atmainos, planetoje, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nuo COVID mirė pusė milijono žmonių. Pasak PSO atstovo Abdžio Mahamudo, nuo tada, kai organizacija šią atmainą įvardijo kaip „keliančia nerimą“, registruota 130 mln. koronaviruso infekcijų. „Efektyvių vakcinų laikmečiu pusės milijono žmonių mirtis yra tikrai kažkas ypatingo“, – sakė atstovas per transliaciją internetu. Tai „daugiau nei tragiška“. 
 
EVA vertina „Pfizer“ vakcinos nuo COVID-19 stiprinamąją dozę 12–15 metų vaikams
Europos vaistų agentūra (EVA) antradienį paskelbė pradėjusi vertinti „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakcinos nuo COVID-19 stiprinamosios dozės poveikį 12–15 metų vaikams. 
 
2022-02-09
 
Jau aišku, kur protrūkių daugiausia: kas kaltas – per laisvi ribojimai ar neatsakingumas?
Moksleiviai periodiškai testuojami, dėvi kaukes, skirstomi jų srautai, tačiau COVID-19 protrūkių žemėlapyje ugdymo įstaigos absoliučiai pirmauja. Kai ribojimų tiek, kodėl užsikrėtimų mokyklose daugėja?
„Akivaizdu, kad priemonių neužtenka ir tai nėra stebėtina. Vis tik vaikai turi bendrauti. Šaltas metų laikas, jeigu patalpų vėdinimas yra nepakankamas, jeigu jie ilgesnį laiką būna arti vienas kito, garsiai šneka, o dažnai kaukės nebus naudojamos teisingai, užsikrėtimų ir neišvengsime. Belieka maksimaliai gerinti biosaugos priemonių naudojimą ir tiems, kam nekyla abejonių, pasiskiepyti. Aiškiai matome, kad daliai vaikų COVID-19 sukelia sunkią ligą, o dar didesnei daliai lieka ilgalaikiai liekamieji reiškiniai“, – tv3.lt sakė užkrečiamųjų ligų specialistas Saulius Čaplinskas.

 
Žvilgsnis į iškalbingą statistiką: ar galimybių pasas iš tiesų nusipelnė A. Dulkio liaupsių?
Ar galimybių pasas iš tiesų turėjo teigiamą efektą COVID-19 sergamumo statistikai? Vyriausybei nusprendus atsisveikinti su galimybių pasu, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pareiškė, kad šis dokumentas rudenį prisidėjo prie teigiamų susirgimų statistikos poslinkių – esą rugsėjo, spalio ir lapkričio mėnesiais dėl galimybių paso turėjome atvejų mažėjimo, o ne augimo tendenciją.
Antra, gerai žinoma, kad vis tik vakcinacija labai reikšmingai prisideda prie viruso plitimo stabdymo. Su tais, kas tuo dar abejoja, net nesinori gaišti laiko diskutuojant. Tai, kad galimybių pasas prisidėjo prie vakcinacijos skatinimo, turbūt abejonių nekyla“, – patikino virusologas S.Čaplinskas. 

 
Šie simptomai gali išduoti, kad sergate COVID-19: pasitikrinkite
Nauja mutavusi koronaviruso atmaina – omikron, vėl iš naujo pakeitė ir apibrėžė šiam virusui būdingų simptomų sąrašą. Nors pasaulyje po truputį atvejų mažėja, virusas silpnėja, tačiau tai nekeičia fakto, kad atmaina yra dar greičiau ir lengviau plintanti. Pastaruoju metu taip pat pastebima, kad mažiau būdingi ligos simptomai pradėjo vis dažniau pasirodyti žmonėms.
 
Delfi rytas. Laisvėja COVID-19 ribojimai keliaujantiems: kur reikia PGR, o kur pakanka skiepų pažymėjimo?
Keliautojams Europos šalys taiko skirtingas taisykles – kai kur gali prireikti papildomo tyrimo, net jei ir pateikiamas Europos Sąjungos COVID sertifikatas. Reikalavimai keliautojams daugelyje šalių laisvėja, tad ką reikia žinoti besiruošiantiems keliauti, klausime Turizmo asociacijos vykdomosios direktorės Mildos Plepytės-Rainienės.
 
Koronavirusu susirgo trys Seimo nariai: Veryga, Matulas ir Razma
 
EVA vertina „Pfizer“ vakcinos nuo COVID-19 stiprinamąją dozę 12–15 metų vaikams
Europos vaistų agentūra (EVA) antradienį paskelbė pradėjusi vertinti „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakcinos nuo COVID-19 stiprinamosios dozės poveikį 12–15 metų vaikams.
 
Naujas vaikų testavimo būdas nuo COVID-19 – jau netrukus: šią savaitę pasieks Lietuvą
Į Lietuvą šią savaitę atvyksta 700 tūkst. naujų COVID-19 testų šalies ikimokyklinukams. Tai vadinamieji čiulpinukai – saldainius primenantys seilių testai vaikams.
 
2022-02-08
 
Dar vienas staigus koronaviruso šuolis mokyklose: gimnazijos direktorius sako, kad atvejų smarkiai padaugėjo vos per dvi dienas
Pasvalio Petro Vileišio gimnazija šią savaitę dirbs karantino režimu. Toks sprendimas priimtas, kai, anot direktoriaus Viktoro Rimšos, pamokų lankomumas smarkiai krito. Į klases paskutinėmis praėjusios savaitės dienomis neatėjo apie penktadalį mokinių. 
 
Virusų tyrinėtojas – apie omikron potipius: Lietuvoje jau esame turėję 4 atmainas, kurios buvo paplitusios tik pas mus
Neseniai pranešus, kad Lietuvoje greičiausiai išplito, manoma, dar labiau užkrečiamas COVID-19 omikron potipis, virusologas Gytis Dudas teigia, kad kol kas stebimi omikrono subvariantai dar neturėtų kelti didelio nerimo. Be kita ko, jis priminė, kad apskritai skirtingose šalyse paplinta kiek skirtingos tos pačios atmainos versijos. Tad ir Lietuvoje turėjome bent 4 atmainas, kurios labai akivaizdžiai buvo paplitusios tik pas mus.

2022-02-07
 
Galimybių paso sustabdymas: parduotuvės tikisi didesnių lankytojų srautų, pirkėjai kalba apie savisaugą
Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius, profesoriaus Sauliaus Čaplinsko, galimybių paso atsisakymas vargu ar turės įtakos epideminei situacijai. Dabar svarbiu pandemijos valdymo aspektu taps savarankiškas testavimas. S. Čaplinskas sako matantis šviesą tunelio gale – jei neatsiras kitų genetinių koronaviruso atmainų, kurios žmones privers gultis į ligonines, pandemija pamažu taps vis mažiau gąsdinanti. 

Lietuvos diena. Nuo šiandien nereikalingas galimybių pasas: kaip toliau reikėtų valdyti pandemiją?
Prof.dr. Sauliaus Čaplinsko komentaras 07:40 min
Nuo šiandien nebereikalingas galimybių pasas. Kaip pokyčiams pasiruošė verslas ir gyventojai? Kaip toliau reikėtų valdyti pandemiją? 
 
Саулюс Чаплинскс: вирус поменял свои свойства - это факт
Политические решения в связи с пандемией коронавируса в разных государствах отличаются в зависимости от того, насколько политики в этих странах понимают, что они ответственны перед людьми и их решения влияют на судьбы граждан, об этом, в частности, в программе "Defi. Главное" говорит Саулюс Чаплинскас, вирусолог, доктор медицинских наук, профессор и директор литовского Центра инфекционных заболеваний и СПИДа (ULAC).
 
Atlaisvinus ribojimus ragina neatsipalaiduoti dėl gripo: „Tikėtina, bus ganėtinai didelė banga“
Virusologas prof. Saulius Čaplinskas priminė, kad įspėjimų apie gripo „grįžimo scenarijų“ jau būta kuris laikas. „Kas buvo sakoma dar praeitais metais, kad apribojus socialinį gyvenimą ir naudojant nemedicinines saugos priemones turėjome labai mažai susirgimų gripu. Taip pat ir koronavirusas kaip agresyvesnis virusas buvo išstūmęs gripo virusą.
 
Skirtingose vietose – skirtingi ribojimai: ar atsisveikinus su galimybių pasu juos taikyti prasminga?
Nuo šeštadienio didžiųjų parduotuvių, grožio salonų, kavinių ir restoranų durys bus atvertos visiems – galimybių pasas nebeteks prasmės, jo veikla bus sustabdyta. Šį dokumentą pakeis žmonių srautų ribojimai, tačiau kaukių dėvėjimas uždarose patalpose, o renginių metu – respiratoriai, išliks privalomi. Šis sprendimas politiniame lauke kelia diskusijas, esą taikyti šiuos skirtingus ribojimus nėra prasmės, o ir teisingai jų besilaikančių yra mažuma. Virusologas Saulius Čaplinskas taip pat akcentuoja, kad taikyti vienodus sprendimus visiems netikslinga – kiekvieną atvejį reikia įvertinti individualiai.
 
Priėmimo skyriai „lūžta“ nuo karščiuojančių vaikų: atleidus ribojimus ragina nepadaryti klaidos
Anot užkrečiamųjų ligų specialisto prof. Sauliaus Čaplinsko, nors norisi tikėtis, kad pandemija galėtų eiti į pabaigą, reikia neapsigauti…Kuo imunitetas silpnesnis, daugiau lėtinių ligų, kuo žmogus vyresnis, turi didesnį antsvorį, tuo didesnė tikimybė, kad jau persirgusiam žmogui ar jau pasiskiepijusiam įgauti sunkią klinikinę formą. Su vaikais lygiai taip pat – turint lėtinių ligų liga bus labiau rizikinga“, – perspėjo virusologas.
 
Prof. Dr. Saulius Čaplinsko nuomonė (min 03:15)
 
„Omikrono skiepai“ bus pavėluoti? Specialistai pasisakė, kokių naujų vakcinų sulaukti realiau
Nors apie atnaujintos COVID-19 vakcinos poreikį pradėta kalbėti dar pasirodžius delta atmainai, tą realybėje bandoma įgyvendinti jau omikron bangos metu. Visgi specialistai konstatuoja, kad tol, kol bus vykdomi tyrimai, pats omikronas jau gali būti praūžęs, tad ir skiepai gali nebebūti tokie reikalingi. Kita vertus, bent rizikos grupėms skiepytis tikrai prireiks ir ateityje, o tam praverstų net ir pirminė vakcina.
 
Delfi tema. Po COVID-19 liekamuosius reiškinius jaučia ir vaikai, ir suaugusieji – kam tai gresia labiausiai?
COVID-19 užsikrėtęs žmogus dažniausiai pasveiksta per savaitę ar kelias, tačiau kai kuriems simptomai užsitęsia daug ilgiau. Tad šiandien laidoje pakalbėsime apie liekamuosius reiškinius po koronaviruso infekcijos. Laidoje dalyvauja Santaros klinikų vaikų ligų gydytoja kardiologė Odeta Kinčinienė ir Kauno klinikų fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Dovilė Važgėlienė.
 
2022-02-04
 
Atlaisvinus ribojimus ragina neatsipalaiduoti dėl gripo: „Tikėtina, bus ganėtinai didelė banga“
Nors omikronas, panašu, nesukels tokios didelės įtampos sveikatos apsaugos sistemai kaip ankstesnės koronaviruso bangos, medikai įspėja, kad tai gali būti proga savo nagus parodyti gripui. Virusų tyrinėtojai kartu primena 2009-ųjų epidemiją, kai gripo atvejams šoktelėti nesutrukdė ir prasidėjęs pavasaris.
Virusologas prof. Saulius Čaplinskas priminė, kad įspėjimų apie gripo „grįžimo scenarijų“ jau būta kuris laikas. „Kas buvo sakoma dar praeitais metais, kad apribojus socialinį gyvenimą ir naudojant nemedicinines saugos priemones turėjome labai mažai susirgimų gripu. Taip pat ir koronavirusas kaip agresyvesnis virusas buvo išstūmęs gripo virusą.

 
Priėmimo skyriai „lūžta“ nuo karščiuojančių vaikų: atleidus ribojimus ragina nepadaryti klaidos
Nors koronaviruso omikrono atmaina, panašu, sukelia lengvesnę ligą ir dėl to augantys užsikrėtimų skaičiai taip sparčiai nedidina įtampos ligoninėse, medikams nerimą kelia vis daugiau dėl COVID-19 į ligonines patenkančių vaikų. Gydytojai pažymi, kad koronavirusas linkęs slėptis už įvairiausių simptomų, todėl būna sunkiai atpažįstamas, o intensyvaus gydymo susirgus koronavirusu prireikia ir kūdikiams.
Anot užkrečiamųjų ligų specialisto prof. Sauliaus Čaplinsko, nors norisi tikėtis, kad pandemija galėtų eiti į pabaigą, reikia neapsigauti. „Ne tik kitur, bet ir Lietuvoje jau turime sunkiai sergančių vaikų. Tad jei visi galvos, kad dabar nebereikia saugotis, tai būtų didelė klaida. Nes pirmiausia reikėtų stengtis neužsikrėsti, o jei vis tik įvyksta užsikrėtimas, kad kuo mažiau viruso prikvėpuotume. Antra, ligos sunkumas priklausys nuo žmogaus sveikatos, žmogaus imuninės sistemos būklės…. Su vaikais lygiai taip pat – turint lėtinių ligų liga bus labiau rizikinga“, – perspėjo virusologas.


I. Šimonytei užsiminus apie visų ribojimų atšaukimą – ekspertų verdiktas: nerimą kelia ženklai ligoninėse
Vyriausybei sustabdžius galimybių paso naudojimą, trečiadienį premjerė Ingrida Šimonytė išreiškė lūkestį, jog artimoje ateityje bus galima atsisakyti ir visų kitų šiuo metu taikomų pandemijos valdymo priemonių: ploto ribojimų prekybos centruose, kaukių bei respiratorių uždarose patalpose. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovo, virusologo Sauliaus Čaplinsko teigimu, kalbėti apie visų pandemijos valdymo priemonių atsisakymą dar per anksti. Anot jo, jeigu virusas ir toliau sparčiai plis, gyventojai negalės laiku gauti sveikatos priežiūros paslaugų, o perteklinis mirtingumas didės.

S. Čaplinskas prakalbo apie sprendimą, galintį pabloginti situaciją, tai – ne galimybių paso atsisakymas (2022-02-03 05:58, atnaujinta 2022-02-03 15:40)
Nors Vyriausybė trečiadienį priėmė sprendimą atsisakyti galimybių paso, COVID-19 keliami iššūkiai išlieka ir toliau. Profesorius, virusologas Saulius Čaplinskas skiepytis žmones ragina ir toliau, ir pabrėžia, kad būtina greičiau praplėsti testavimą, keisti jo algoritmus. Visgi nerimą jam kelia tai, kad Vyriausybė atsisakė profilaktinio testavimo, o tai esą gali dar labiau pabloginti situaciją.

Skiepai neturi įtakos viruso plitimui

Genetikas: Lietuvoje išplito galbūt užkrečiamesnis COVID-19 omikron potipis
Lietuvoje išplito COVID-19 omikron potipis, kuris, manoma, gali būti užkrečiamesnis, nei pirminis atmainos variantas, sako Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) medicinos genetikas Lukas Žemaitis. 

Sausį išduota 60 proc. daugiau „biuletenių“ nei pernai: įspėja – paslaugos gali vėluoti
Dirbantys žmonės serga šimtais tūkstančių – vien per sausį „Sodra" išdavė apie 400 tūkstančių nedarbingumo pažymėjimų – 60 procentų daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Maža to, persirgę koronavirusu žmonės juo užsikrečia ir antrą, ir netgi trečią kartą. 
 
Rolanda Lingienė: rekordai dar toli gražu ne pabaiga
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė įspėja, kad pastarosiomis dienomis fiksuojami užsikrėtimų antirekordai dar toli gražu nėra pabaiga. Jos vertinimu antirekordai bus gerinami ir toliau, be to, ramybės neduoda nežinomybė, kokie gali būti ligos liekamieji reiškiniai.

2022-02-03
  
S. Čaplinskas prakalbo apie sprendimą, galintį pabloginti situaciją, tai – ne galimybių paso atsisakymas
Nors Vyriausybė trečiadienį priėmė sprendimą atsisakyti galimybių paso, COVID-19 keliami iššūkiai išlieka ir toliau. Profesorius, virusologas Saulius Čaplinskas skiepytis žmones ragina ir toliau, ir pabrėžia, kad būtina greičiau praplėsti testavimą, keisti jo algoritmus. Visgi nerimą jam kelia tai, kad Vyriausybė atsisakė profilaktinio testavimo, o tai esą gali dar labiau pabloginti situaciją. 
 
Sustabdžius galimybių pasą – dar daugiau ekspertų siūlymų: kaip toliau valdysime pandemiją
01:03 min.

Nuo šeštadienio stabdomas galimybių pasas. Tai nusprendusi Vyriausybė įveda naujų ribojimų – parduotuvėse, turgavietėse ir kitose prekybos vietose vienam lankytojui turės būti skiriamas 15 kvadratinių metrų plotas.„Kaip atrankinį testą ir ypač tiems žmonėms, kurie jaučia simptomus, pirmiausia [reikėtų] naudoti greituosius antigeno testus. Ir, jeigu testas teigiamas, nėra reikalo epidemiologine prasme toliau tokį žmogų dar tirti papildomai PGR metodu, nebent to reikėtų dėl klinikinių indikacijų“, – laidai „Delfi diena“ paaiškino Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas profesorius Saulius Čaplinskas
 
Ar galimybių pasas padarė daugiau žalos nei naudos?
Pokalbis su Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovu Sauliumi Čaplinsku.

2022-02-02
 
Prof.dr. Saulius Čaplinskas (interviu ir komentarai)
 
S. Čaplinskas įvardijo, kas turėtų keistis, jei bus atsisakyta galimybių paso COVID-19 prilyginti peršalimui dar per anksti
Žiūrėti į koronavirusą kaip į paprastą peršalimą šiandien dar tikrai per anksti, įsitikinęs Užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius, virusologas ir profesorius Saulius Čaplinskas. Pasak specialisto, atsisakius galimybių paso atsiras ir naujų iššūkių, tad permąstyti tam tikras viruso valdymo priemones reikia jau dabar.
 
Vietoj galimybių paso – griežtesni ribojimai? Siūlo reikalauti testo, o kaukes keisti respiratoriais
Vyriausybei paskelbus, kad jau trečiadienį bus svarstomas galimybių paso likimas, sveikatos priežiūros specialistai įspėja, kad tam tikri ribojimai turėtų būti griežtinami. Virusologas Saulius Čaplinskas ir specialusis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pasiuntinys Europos regionui Vytenis Andriukaitis siūlytų plačiau taikyti greitųjų antigeno testų naudojimą, o Nepriklausomų ekspertų patariamosios tarybos atstovas Kęstutis Štaras rekomenduotų kaukes viešose vietose keisti respiratoriais.

2022-02-01
 
Prof. dr. Saulius Čaplinskas (interviu ir komentarai)
  
„Alfa taškas“: po galimybių paso sustabdymo laikas atšaukti ir kitus ribojimus?
Skaitykite daugiau: Laidoje „Alfa taškas“ Užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius, virusologas Saulius Čaplinskas dalinasi savo nuomone apie artėjantį galimybių paso sustabdymą, visuomenės vakcinaciją bei kitas pandemijos valdymo priemones.
  
Iš esmės. Paskutinės galimybių paso dienos: ar reikia naujų ribojimų?
Trečiadienį Vyriausybės posėdyje bus svarstomas galimybių pasas. Tikėtina, kad jo bus atsisakyta. Ministrė Aušrinė Armonaitė teigia, kad atsisakius galimybių paso naujų ribojimų įvedinėti neverta, ar tam pritaria ir kiti ekspertai? Ar dabar – tinkamas laikas atsisakyti galimybių paso? Ar ši priemonė pateisino lūkesčius? Apie tai laidoje „Iš esmės“ diskutuos: Vincas Jurgutis, Ekonomikos ir inovacijų viceministras; Rūta Vainienė, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos direktorė; Saulius Čaplinskas, profesorius, užkrečiamųjų ligų specialistas; Vytenis Andriukaitis, PSO specialusis pasiuntinys Europai
 
Čaplinskas: mielai eičiau į tokią kavinę, kur manęs prašytų greitojo antigenų testo rezultato
Anot profesoriaus, medicinos mokslų daktaro, užkrečiamųjų ligų eksperto Sauliaus Čaplinsko, pastaruoju metu galimybių pasas turi nedaug įtakos susirgimų augimo prevencijai. LRT RADIJUI jis sako mieliau rinktųsi tokią kavinę, kurioje jo prašytų ne galimybių paso, o greitojo antigenų testo rezultato. 
 
60 minučių. Pernai fiksuotas didžiausias mirtingumas ir mažiausias gimstamumas per 60 metų
17:24 min
Vyriausybės nepriklausomų ekspertų taryba svarsto, ar jau laikas stabdyti galimybių pasą ir kokiomis kitomis priemonėmis valdyti situaciją. Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad sprendimas stabdyti galimybių paso veikimą bus priimtas trečiadienį. Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė viliasi, kad atšaukus galimybių pasą nebus įvesta kitų ribojimų, tačiau Vyriausybės kanclerė neatmeta, kad teks srautus uždarose patalpose teks valdyti griežčiau. Tuo metu virusologas Saulius Čaplinskas turi dar vieną pasiūlymą. Anot jo, kavinės ir restoranai galėtų prašyti lankytojų pasidaryti greituosius Covid testus. 


Spaudos apžvalgos archyvas

 

Paieška
Renginių kalendorius
Naudingos nuorodos
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras Nugalėtojų g. 14 D,, Vilnius, Vilnius. Telefonas: (8 5) 230 0125. .